Tavasszal újra terem a medvehagyma, mely az elmúlt években rendkívül népszerű fűszernövénnyé vált. Mit érdemes tudni róla? Miért jó, ha beillesztjük az étrendünkbe?
A medvehagyma íze a fokhagymáéra emlékeztet, de általában enyhébb, frissebb annál. A medvehagymát szinte minden olyan módon felhasználhatjuk, akárcsak a metélőhagymát. Készíthetünk belőle pesztót, tehetjük vajas vagy zsíros kenyérre, keverhetjük salátákhoz is, de a medvehagymával ízesíthetünk leveseket, tésztaételeket, pogácsákat, sajt- vagy túrókrémeket, sőt majonézt is.
A medvehagyma gyógyhatásai
- salaktalanító, méregtelenítő hatású
- krónikus bőrbajokra (vértisztító)
- gyomor és bélrendszer-tisztító
- csökkenti a magas vérnyomást
- enyhíti a krónikus gyulladásokat
- védi az ereket (ezáltal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke rizikóját)
- javítja az inzulinérzékenységet
- normalizálja a koleszterinszintet
- gátolja a vérrögképződést
Vírusok, puffadás ellen és gyulladásokra
A hagymafélék – így a medvehagyma is – igen jótékony hatással vannak az egészségünkre, többek között normalizálják a vérnyomást, antibakteriális, gombaölő és vírus ellenes hatásaik is vannak.
A medvehagyma gazdag olyan hatóanyagokban, melyek:
A medvehagyma méregtelenítő fitonutriensekben is gazdag, fogyasztása jót tesz az emésztésünknek, például azért, mert hozzájárul az egészséges bélflóra helyreállításához. Így csökkentheti többek között például a puffadást, a hasi görcsöket, a hasmenést vagy éppen a székrekedést is.
A medvehagyma legfőbb gyógyhatását erőteljes vértisztító hatásának köszönheti. Tavaszi salaktalanításhoz, méregtelenítéshez kiváló gyógynövény, igen kedvezően hat a gyomorra és a bélrendszerre.
A medvehagyma fogyasztása enyhíti a gyomor okozta szívzavarokat és álmatlanságot, valamint az artériák elmeszesedéséből vagy magas vérnyomásból eredő panaszokat, mint pl. szédülés, fejfájás. Kúraszerű fogyasztása segíthet csökkenteni a magas vérnyomást. A tulajdonságai nagyon hasonlítanak a fokhagymáéhoz, így az is igaz rá, ami a hagymafélékre általában: vérhígító hatású. Ez egyfelől jó, hiszen segít megelőzni a vérrögképződést.
A Medvehagyma gyűjtése
A zsenge leveleket áprilisban és májusban kell szedni, tehát még a virágzás előtt. A hagymáját nyár utóján és ősszel gyűjthetjük. A medvehagyma hagymáját ugyanúgy használhatjuk fel, mint a fokhagymát.
Külsőre nagyon könnyű összetéveszteni más mérgező növényekkel, mint például a gyöngyvirággal vagy az őszi kikericcsel. Erőteljes fokhagyma illat azonban elárulja, hogy melyik növényt kell leszednünk, ha medvehagymát szeretnénk gyűjteni.
A Medvehagyma felhasználása
Frissen, nyersen
Gyógyhatását leginkább akkor tudjuk kihasználni, ha a frissen szedett leveleket nyersen fogyasztjuk. Szerencsére az íze nagyon hasonló a fokhagymáéhoz, ezért minden olyan étel ízesítéséhez felhasználható, amihez a fokhagyma is illik. Feldarabolva vajas kenyérre szórhatjuk, egészen apróra vágva (nyersen) megfűszerezhetünk vele levest, burgonyát, tésztát és más ételeket is. Egy-egy levelet szendvicsbe is tehetünk.
Legjobb felhasználási módja, ha salátába tesszük.
Medvehagyma leves
- Diétás, vegán
- elkészítési idő: kb. 45 perc
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma apróra vágva
- 1 evőkanál olívaolaj
- 250 g újburgonya felkockázva
- 125 g medvehagyma levél
- 1 liter víz
- pici citromlé
- só
Elkészítése:
- Vágd fel apróra a vöröshagymát, kockázd fel a krumplit, mosd meg és aprítsd fel a medvehagymát.
- Egy nagy serpenyőben forrósítsd fel az olívaolajat, majd üvegesítsd meg benne a hagymát.. Ezután add hozzá a kockázott krumplit és gyorsan keverd össze.
- Öntsd fel a vízzel. Fedő alatt párold, amíg a krumpli majdnem puha lesz (kb. 15 perc, de függ a krumpli kockák méretétől is).
- Ezután add hozzá a medvehagymát és ízlés szerinti sót, és néhány percig párod még fedő alatt.
- Amikor a medvehagyma már megfőtt, de még élénkzöld színű, akkor zárd le. Adj hozzá néhány csepp citromlevet, ez pikánssá teszi.
Forrás:
https://www.gyogynovenysziget.hu/blog/medvehagyma-receptek#Medvehagyma%20kr%C3%A9m
https://www.researchgate.net/publication/258035658_Physiological_Biomechanical_and_Anthropometrical_Predictors_of_Sprint_Swimming_Performance_in_Adolescent_Swimmers
https://www.healthbenefitstimes.com/wild-garlic/
http://mecsekimedvehagyma.hu/a-medvehagyma-jotekony-hatasai/