Az újév kezdetével sokan fogadalmakba bocsátkoznak. Leggyakoribb, amivel foglalkozunk pedig a saját egészségünk, ezen belül is a súlyunk változtatásával kapcsolatos ígéretek. Januári időszakban tele vannak a konditermek, számtalan diétát felkutatnak és belekezdenek az emberek. Ahhoz, hogy motivációnk ne csökkenjen és célunkat sikeresen elérjük ma már köztudott, hogy nem az egy vagy több hetes diéta vezet, hanem az életmódváltás. Egy kiegyensúlyozott, egyéni szükségleteinket minden szempontból kielégítő étrend mellett felesleges megszorításokat és az emiatt kialakult plusz stresszt elkerülve nem csak a közérzetünk javul, de még a testsúlyunk is optimalizálódik. A kezdeti időszakban, hogy átláthassuk miben kellene változtatni érdemes szakember segítségét kérni, így a hatékony és biztonságos változás garantált.
A testsúlykontroll egyik fontos alappillére a megfelelő mennyiségű rostfogyasztás.
Rostok szerepe:
- hatékonyan csökkenti a teljes és az LDL-koleszterinszintet
- késleltetik a gyomor kiürülését és a glükóz felszívódását, így játszik fontos szerepet a vércukorszint szabályozásában
- javítja az inzulin érzékenységet
- a rostok megduzzadnak a gyomorban, így lassítják annak kiürülését, csökkentik az éhség érzetet és teltségérzetet okoznak
- a béta-glükánok (pl. zabban megtalálható) serkentik a tirozin-tirozin peptid (PYY-fehérje) termelődését a bélben, amely egy éhségérzetet gátló hormonszerű anyag, fogyókúrázók számára rendkívül előnyösek ez a hatás
- a rostokból a vastagbélben prebiotikus anyag képződik, mely a bélbaktériumok számára kiváló tápanyag. Így tartja egyensúlyban a bélflórát, és támogatja az immunrendszer működését
- csökkenti a tranzitidőt és a székrekedést
Fontos, hogy minden nap megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, főként ha emeljük étrendünk rosttartalmát, ami vizet köt meg.
Hazánk lakossága sajnos az ajánlott napi 30-35 g-nyi mennyiséget nem biztosítja szervezete számára. Ez a mennyiség pedig már kb. napi fél kiló zöldség és gyümölcs fogyasztásával lenne elérhető, de vannak praktikák arra is, hogyan juttassunk be észrevétlenül és könnyedén más módon is.
Néhány tipp a napi rostfogyasztás növelésére:
– minden étkezéshez fogyasszunk zöldséget vagy gyümölcsöt
– rakott/töltött ételeket dúsítsuk zabkorpáva
– finomított pékárukat/tésztákat cseréljük teljes kiőrlésű vagy korpás változatra
– kisétkezésre készítsünk smoothie-kat
– sűrítéshez finomliszt helyett használjunk zablisztet/korpát vagy teljeskiőrlésű lisztet
– ismerkedjünk alternatív alapanyagokkal, pl.: chia mag, utifűmaghéj (chia magból nagyszerű desszertek készíthetők)
Receptajánlat
Sertésszűz zöldfűszeres kéregben káposztás burgonyaropogóssal, édesköményes céklasalátával
Hozzávalók (4 személyre):
Sertésszűz zöldfűszeres kéregben
400 g sertésszűz
0,24 g snidling
0,2 g jódozott só
2 g petrezselyemzöld
0,2 g kakukkfű
(allergén:- )
Káposztás burgonyaropogós
120 g fejeskáposzta
680 g burgonya
2 db tojás
80 g teljeskiőrlésű búzaliszt
0,02 g cayenne bors
40 g kókuszzsír (sütéshez)
0,8 g jódozott só
(allergén: glutén, tojás )
Édesköményes céklasaláta
200 g édeskömény
400 g (bio) cékla
0,08 g jódozott só
60 ml natúr joghurt
12 ml lenmagolaj
(allergén: tej, laktóz )
A sertés szűzfilét sózzuk, olivaolajjal lespricceljük, majd sütő-pároló berendezésben 180 fokon készre sütjük. A zöld fűszereket kis olivaolajat hozzáadva egy turmix segítségével felaprítjuk, majd a kész szűzfiléket beleforgatjuk.
A káposztás burgonyaropogóshoz a fejeskáposztát és burgonyát nyersen apróra reszeljük, majd a többi hozzávalóval összekeverjük és a masszából tenyerünkbe tetszőleges nagyságú golyókat formázunk. A kontakt grill lapjait vékonyan kókuszzsírral megkenjük, majd a golyókat ráhelyezzük és készre sütjük.
Édesköményes céklasalátához az édesköményt és céklát lereszeljük, majd az értékes omega-3 zsírsavakat tartalmazó lenmagolajjal és sóval elegyített natúr joghurthoz keverjük, tálalásig hűtőszekrényben tároljuk.